Świąteczne szaleństwo – jak zaplanować święta, żeby nie zwariować

Opublikowane przez Natalia w dniu

Święta to szczególny czas dla każdej rodziny.

Przygotowanie do tego ważnego wydarzenia wymaga niezwykłej oprawy. Jednak nie dajmy się ponieść świątecznej gorączce i jeżeli czegoś nie uda nam się zrobić, po prostu odpuśćmy. Świat się nie zawali, jeżeli nie sprzątniemy jednej szafy lub nie pościeramy kurzu z każdej lampy. Chyba że na liście gości zaproszonych na tegoroczne Święta jest Perfekcyjna Pani Domu. Wtedy masz przechlapane i test białej rękawiczki murowany. Nie ma, że boli, musisz wysprzątać, inaczej oblejesz egzamin życia i wstyd będzie przed całą rodziną ;)

Nikt też się nie obrazi, jeśli nie uda się przyrządzić tradycyjnych 12 dań. Jeśli zaniedbasz świąteczne dekoracje, a choinka będzie inna niż zwykle- to również nie jest koniec świata.

1. Krzątanie się bez celu czy sprzątanie z planem?

Nie wszystko na raz, nie wszystko samemu-najlepiej zaplanować sobie konkretne czynności na poszczególne dni. Z doświadczenia wiemy, że rzeczy zapisane są święte, a te snujące się tylko po głowie plany są ulotne jak marzenia nastolatek ;) Ile razy było tak, że zaplanowaliście sprzątanie całego konkretnego obszaru, a ostatecznie ogarnęliście może jedną, mało ważną szufladę? 🙂 Zrób konkretny plan działania i trzymaj się go, a sprzątanie z pewnością zakończy się powodzeniem. Zdecydowanie poproś o pomoc każdego z domowników. Niech każdy ma przydzielone jakieś zadanie. Nie ma wyjątków! Zero litości :) Nawet najmłodsi są w stanie odrobinę się przysłużyć. A przy tym będą mieli radość z czynnego przygotowywania do Świąt.

2. Co pod choinką?

Prezenty na ostatnią chwilę? Nie tędy droga. Warto rozejrzeć się za podarunkami dużo wcześniej. Nie zostawiać zakupów na dzień przed lub co gorsza, samą Wigilię. Szczególnie jeśli zamawiasz przez Internet, to musisz liczyć się z tym, że podarki nie dotrą na czas. Przy takiej ilości zamówień często zdarza się, że paczka gdzieś utknie i trzeba za nią w najlepszym wypadku jeździć bądź szukać jakiejś alternatywy! :( Niestety Elfy w grudniu mają sporo pracy więc musimy im odrobinę pomóc.

3. Strojenie tylko z przyjemnością

Jeśli jesteś fanem świątecznych dekoracji, to zapewne cieszy Cię kupowanie świątecznych stroików, kolorowych światełek i wszystkich tych dekoracyjnych dodatków, które tworzą jedyny i niepowtarzalny klimat. A może posuniesz się o krok dalej i sam je stworzysz? Takie dekoracje DIY sprawią, że Święta zaczną się zdecydowanie wcześniej ;) Jeśli jednak nie masz zdolności manualnych i świąteczne gadżety nie wpisują się w Twój gust, nie katuj się. Nie każdy musi mieć dom przystrojony jak rodzina Halliwell. Miejmy swój zdrowy rozsądek i swoje zdanie.

4. Zaplanuj menu i śmigaj na zakupy

Zaplanuj, gdzie kupisz dane produkty, co do których jakości masz pewność. To, co się tylko da, kup tak wcześnie jak to możliwe. Oszczędzisz sobie nerwów i irytacji, stojąc w niekończącej się kolejce do kasy w markecie. Wiadomo, niektóre zakupy robi się na ostatnią chwilę. Zaangażuj któregoś członka rodziny w to nie lada heroiczne zadanie i niech powalczy o ostatnią marchewkę na sałatkę ;) Koniecznie przemyśl całe menu pod względem ilości. Niestety świąteczny rozgardiasz powoduje, że tracimy głowę i robimy jedzenie dla całej armii. Sporo z tego może się zmarnować, więc zastanów się… czy naprawdę potrzebne są aż takie zapasy…? ;)

5. Razem, a jednak osobno

Mimo że część rodziny mamy blisko siebie, nawet w tym samym domu, to ciężko znaleźć czas na spędzanie go ze sobą. Z rozpędu, kiedy nie mamy w zwyczaju tak po prostu ze sobą pobyć, nie potrafimy nagle odnaleźć się w sytuacji. Święta są tą jedną z nielicznych okazji, kiedy mamy szansę to nadrobić. Zmotywować się, postanowić, że tym razem będzie inaczej. Potrzeba jednej przewodniej osoby, która jednoczy wszystkich. Może w tym roku to Ty zostaniesz wodzirejem świątecznej imprezki ? :) Koniecznie przygotuj sobie śmieszne anegdotki czy kawały ;) To zawsze rozluźnia napiętą sytuację ;) a i koszyk na smartfony ;) może się przydać  😉

6. Przystopuj

Zanim zacznie się ta cała nagonka z nowy rok, nowy ja usiądź i odpocznij. Tak po prostu po ludzku bez wyrzutów sumienia. Zrób coś dla siebie. Nie bój się być chociaż przez jeden moment egoistą i podaruj sobie na tegoroczne Święta trochę czasu takiego sam na sam. Zapytasz: a po co mi to? A kiedy miałeś ostatnio czas, aby pomyśleć nad sobą, swoimi marzeniami? Zrelaksować się w totalnej ciszy lub przy dźwięku nastrojowych kolęd i posłuchać co tak naprawdę w sercu Ci gra? Żyjemy tak szybko i tak intensywnie… Święta to nie tylko czas rodzinny, to również czas refleksji. Nowy rok zawsze narzuca jakieś postanowienia i później w pogodni za swoimi wyznaczonymi celami zatracamy w tym wszystkim siebie. Za czym więc tak pędzimy? Warto to przemyśleć 🙂

Razem z Gabrysią z całego serducha chcemy Wam życzyć cudownych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten nadchodzący czas będzie dla Was zdecydowanie łaskawy, a każdy dzień przepełniony miłością i życzliwością bliskich. Niech teraz największym priorytetem będzie rodzina i czas z bliskimi. I przede wszystkim Wy sami ;)

 

 

Kategorie: Blog

2 Komentarze

wieszaki na ręczniki · 2018-12-19 o 22:29

super artykuł. Faktycznie idzie zwariować w okresie przedświątecznym

    Natalia · 2018-12-20 o 20:33

    Prawda? Dlatego trzeba warto trochę wyluzować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *