Kreatywna zabawa czyli karty edukacyjne Montessori

Opublikowane przez Natalia w dniu

karty edukacyjne Montesorii

Metoda Marii Montessori zagościła w naszym domu w momencie, kiedy M. skończyła 8 miesięcy. Wtedy też przygotowaliśmy dla niej przestrzeń, która dostosowana jest do jej potrzeb. Wiedziałam, że już niedługo przyjdzie taki moment, w którym córka stanie się niezależna i będzie odrywać świat za pomocą swoich nóżek ;)

Otoczenie, jakie próbowałam jej stworzyć, przede wszystkim musiało być bezpieczne, ale również wspierać intensywny rozwój córki. W domu zagościły nowe pomoce, a w nich znalazły się karty edukacyjne Montessori. Wszystkie zabawki ułożone zostały na jej wysokości, tak aby swobodnie mogła po nie sięgać. Książki umieszczone na regale, z którego sama może wybierać to, na co ma aktualnie ochotę i materac na podłodze. Takie rozwiązanie umożliwia jej swobodne zejście po skończonej drzemce ;)

Wybierając zabawki, staram kierować się przede wszystkim jej zainteresowaniami, ale również zdrowym rozsądkiem oraz intuicją. Rynek przepełniają grające i świecące przedmioty dla niemowląt oraz dzieci jednak czy one wspierają prawidłowy rozwój takiej małej istoty? Tego już nie jestem taka pewna, dlatego stawiam na to, aby zabawka zachęcała do samodzielnego myślenia, pobudzała kreatywność, a nie wykonywała czynności za dziecko.

Co zawiera zestaw?

Jedną z ostatnio zakupionych przez nas pomocy Montessori są karty edukacyjne Montessori „Zwierzęta gospodarskie”. Wyprodukowała je marka RÓŻOWA WIEŻA. To zestaw składający się z 20 kart przedstawiających REALNE postacie zwierząt. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego tak mocno zaznaczyłam słowo „realne”? Otóż na rynku jest bardzo dużo książek czy też różnych gier z postaciami zwierząt, jednak ich ilustracja odbiega od rzeczywistości. Mnie zależało na tym, aby przedstawić córce prawdziwy wygląd krowy, konia czy królika. Nie interesowały mnie fioletowe krowy czy różowe króliki. Wracając do pomocy ;) Prezentuje dziewięcioro zwierząt gospodarskich. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, że każdy zestaw zawiera karty z podpisem danego zwierzęcia oraz takie same karty, ale bez zamieszczonego podpisu.

karty-edukacyjne-montessori2Same nazwy zwierząt również dołączone są do zawartości zestawu. Takie rozwiązanie pozwala na różnorakie ich wykorzystanie. Dodatkowo zestaw zawiera kartę kontrolną, która umożliwia kategoryzację.

karty-edukacyjen-montessori3Karty edukacyjne Montessori wspiera naukę nazewnictwa oraz identyfikację zwierząt. Również przyczynia się do rozszerzania słownictwa dzieci np. poprzez zastosowania lekcji trójstopniowej. O lekcji trójstopniowej możesz przeczytać TU. Oprócz tego karty można wykorzystać do gry w memory, dopasowywanie oraz pracę z przedmiotami np. figurkami zwierząt.

karty-MontessoriPomoc wykonana jest bardzo estetycznie i minimalistycznie. Przedstawia to, co ma przedstawiać bez zbędnych elementów. Dzięki temu mały człowiek, pracując z taką kartą, dużo łatwiej skupia swoją uwagę na określonym zadaniu. Różowa Wieża w swojej ofercie ma również inne zestawy pomocy Montessori. Wszystkie ich przedmioty możecie kupić TU.

Dodatkowo na przechowywanie kart zaprojektowane zostało specjalne pudełko (możecie zobaczyć je TU). Takie rozwiązanie umożliwia dziecku w łatwy sposób korzystanie z pomocy oraz po skończonej pracy samodzielnie ją posprzątać i odłożyć na miejsce. My jeszcze takiego pudełka nie mamy, ale podejrzewam że to tylko kwestia czasu 😉

Myślę, że nauka zwierząt gospodarczych przy pomocy kart edukacyjne Montessori pójdzie nam łatwo i przyjemnie 😉 Gorąco zachęcam Was do obserwowania Różowej Wieży, gdzie na bieżąco możecie śledzić ich nowości 😉

Aby obejrzeć produkt bezpośrednio u producenta KLIKNIJ TU