9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o rękodziele

Opublikowane przez Gaba w dniu

rękodzieło

Rękodzieło to które przekazywano z pokolenia na pokolenie, znacząco ewoluowało. Mianem rękodzieła nie nazywamy już tylko samej pracy wykonywanej ręcznie, czym w dawnych czasach było, chociażby  hafciarstwo lub tkactwo. Nie możemy jednak rękodziełem też nazwać rzeczy produkowanych masowo z wykorzystaniem taśm produkcyjnych. Jeżeli szukamy właśnie takich produktów, możemy się udać do pierwszego lepszego marketu. Rękodzieła jednak musimy poszukać w innych miejscach. Najlepiej w Internecie lub na straganach.

Wielu twórców posiada już własne sklepy internetowe, jednak znaczna część dodatkowo korzysta z platform, na których wystawiają swoje produkty. Jedną z większych, o której niedawno zrobiło się głośno, jest Etsy.com. Do tych popularniejszych należą również Pakamera czy Decobazaar. Szukając produktów rękodzielniczych, warto zajrzeć na te portale. W internecie napotkać możecie również sporo galerii artystycznych i rękodzielniczych, gdzie również znajdziecie ciekawe propozycje handmade. A jeśli ktoś jest zwolennikiem bezpośredniego kontaktu- regularnie w różnych miastach Polski odbywają się jarmarki rękodzielnicze, a przez większość dni w roku możecie ich szukać również na stoiskach na zakopiańskich Krupówkach czy krakowskich Sukiennicach.

Jak więc rozpoznać co jest rękodziełem, a co nim nie jest?

Nie da się stworzyć sztywnych ram dla produktów rękodzielniczych, ponieważ jedna praca wymaga użycia większej ilości maszyn, druga mniejszej,  jednak obie mogą nosić miano rękodzieła. Dlaczego tak jest? Dlatego, że chcąc wytworzyć drewnianą zabawkę, potrzeba kilku narzędzi do obróbki drewna, a tworząc podkładki na szydełku, wykorzystujemy jedynie szydełko. Jednak oba te przedmioty są rękodziełem.

rekodzieloDlatego przygotowałyśmy dla Was kilka  ciekawostek, które z pewnością poszerzą wiedzę na temat branży rękodzielniczej. Mamy nadzieje, że dzięki nim zainspirujecie się do skorzystania z szerokiej oferty dzieł, jakie proponują nam zdolni twórcy, a może nawet i sami coś zaczniecie tworzyć, choćby dla rozrywki 😉

1. Co oznacza samo rękodzieło

Na początku należy dobrze zdefiniować pojęcie rękodzieła. Są to wyroby unikatowe wytwarzane w sposób nieprzemysłowy, czyli niemasowy. Stworzone przy użyciu pracy rąk oraz niezbędnych do tego narzędzi. Każdy z produktów rękodzielniczych powstaje z pasji i miłości do tworzenia. Charakteryzują się oryginalnością, unikatowością i niepowtarzalnością. Produkty handmade nigdy nie są identyczne. Są wytwarzane ręcznie, dlatego każdy z nich różni się od siebie mniej lub bardziej. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wyglądało to dawniej, zajrzyj TU.

2. Rękodzieło to nie tylko „babcine twory”

Wiele osób myśli, że rękodzieło zamyka się w świecie dawnych babcinych wyrobów, jednak rynek przepełniają wyjątkowe rzeczy wytwarzane z naturalnych materiałów.  Wśród półfabrykatów handmade króluje drewno, ceramika, bawełna, len, kamienie szlachetne, skóra i wiele innych naturalnych materiałów. Wytwarzanie właśnie z tego typu surowców daje możliwość otrzymania niepowtarzalnej, pięknej twórczości.

3.  Rękodzieło jest w cenie

Niektórzy uważają, że cena rękodzieła jest mocno wygórowana. Jednak szanujący się rękodzielnik, utrzymujący się ze swojej twórczości musi na niej zarabiać. Mimo iż realizuje on swoją pasję i mogłoby się wydawać oczywistym fakt, że robiąc to z przyjemności, nie koniecznie przecież musi na tym tyle zarabiać, to jednak poświęca on mnóstwo swojego czasu i pracy, aby jego twórczość mogła cieszyć oczy innych. Dodatkowo prowadząc działalność rękodzielniczą, musi czerpać dochody, aby opłacić podstawowe koszty z tego tytułu. Surowce, czasochłonność, włożony trud, precyzja i przede wszystkim talent- to wszystko musi mieć swoją konkretną cenę.

4. Rękodzieło to głównie realizowanie własnego hobby…

Nie da się ukryć, że gdyby nie talent, zamiłowanie do jakiejś konkretnej techniki artystycznej, nie byłoby mowy o żadnym porządnym rękodziele. Piękne rzeczy, podziwiane przez innych, powstają z przyjemności ich tworzenia, czasem jako odskocznia od pracy zawodowej. Nie koniecznie zawsze powstają w celach zarobkowych. Są tworzone dla własnej satysfakcji oraz dla najbliższych, którzy są nimi obdarowywani. Jest to jedna grupa rękodzielników nietraktujących swojego zajęcia jako źródło dochodu. Jest również i druga grupa dla których…

5. …rękodzieło to biznes jak każdy inny

Branża rękodzielnicza jest branżą mocno specyficzną. Definiując producentów handmade, nie można wrzucać ich do jednego worka. Każda technika wytwarzania przedmiotów jest inna, dlatego wielkość takich firm też może być różna. Jak przy tworzeniu koszyków z włóczki wystarczy jedna osoba, aby rozwinąć biznes, tak w przypadku produktów robionych w drewnie ta jedna osoba może już nie wystarczać.  Dodatkowo rękodzieło, jak każdy biznes potrzebuje działań marketingowych. Sam proces rozpoczynający się na produkcji, a kończący na sprzedaży wyrobów handmade może okazać się niewystarczający. Produkty należy dobrze wypromować tak, aby trafiły do szerszego grona odbiorców oraz posiadały wyczerpujące informacje na swój temat, zachęcając tym samym potencjalnych klientów do zakupu. Dlatego firmy, które zatrudniają sztaby pracowników oraz te jednoosobowe działają na takich samych prawach rynku rękodzielniczego.

6. Wyroby na lata

Decydując się na wyroby rękodzielnicze, możemy być pewni, że produkty te posłużą nam przez długi czas. Fakt, iż są ręcznie wykonane, powoduje, że są dopracowane do perfekcji. Jakość takich produktów jest wysoka a wykonanie trwalsze niż tych robionych masowo.  Możemy więc być pewni, że tańsze zamienniki, najczęściej wyprodukowane w Chinach, nie posłużą nam na tak długo, a jakość wykonania będzie dużo słabsza.

7. Więź z rękodzielnikiem

Można śmiało powiedzieć, że przy zakupie przedmiotów wykonywanych ręcznie mamy bezpośredni kontakt z samym twórcą i możemy czuć z nim łączność. Zaczynając od tak oczywistego kontaktu, jak dogadanie szczegółów zamawianej rzeczy, a kończąc na fakcie, iż tworzący i kupujący mają podobny gust, poczucie estetyki czy upodobania. Dla niektórych to wiele znaczy, kupowany przedmiot staje się wówczas bardziej wartościowy, przede wszystkim pod względem mentalnym i uczuciowym.

8. Rękodzieło to pewna historia

Decydując się na zakup rękodzieła, w pewnym sensie kupujemy kawałek czyjejś historii. Twórcy często inspirują się ich prywatnym otoczeniem, relacjami i więziami, co często odzwierciedla ich produkt. Każdy element wytworzonego przedmiotu opowiada o sytuacji, a może i doświadczeniach danego producenta. Produkty handmade to wyroby z duszą, więc jeśli decydujemy się na posiadanie rękodzieła, decydujemy się na poznanie pewnej, interesującej, nieraz wzruszającej historii.

9. Wykonywanie rękodzieła relaksuje

Jeśli ktoś zajmuje się tworzeniem ręcznie wyrobów, to na pewno zaczynał od tego, iż robił coś dla własnej przyjemności, bo jest to jego hobby, sprawia, że czuje się szczęśliwszy. Wszystkie te uczucia możemy połączyć ze stanem zrelaksowania, odprężenia jak dzieje się zawsze, kiedy wykonujemy miłą nam czynność. Tak więc tworzenie rękodzieła może działać terapeutycznie, kiedy po ciężkim i stresującym dniu zasiadamy do pracy, nad której detalami musimy skupić się na tyle, by móc tym samy zapomnieć o trudach minionego dnia 🙂

rekodzieloZajmowanie się rękodziełem, czy to w formie samego hobby, czy również w celach zarobkowych, niewątpliwie przynosi każdemu twórcy wiele korzyści. Poza tak oczywistymi, jak przychody, twórca zyskuje uznanie i podziw w oczach innych, samorealizuje się i oddaje przyjemności tworzenia. Odbiorcy wyrobów handmade mają możliwość poznania pięknej historii poprzez produkty zrobione z pasji. Otaczając się unikalnymi przedmiotami, stwarzają harmonijne otoczenie, w którym każdy czuje się dobrze i swobodnie. Zatem każdy korzysta! Czyż to nie wystarczająca zachęta, by zagłębić się w świat dzieł rąk bądź samemu zacząć tworzyć rękodzieło…? 😉


11 Komentarzy

Natalia · 2018-09-04 o 01:42

Wiem ile trzeba włożyć w to pracy… sama wieczorami lubię haftować, bardzo odpręża

Małgosia Ostrowska · 2018-09-03 o 21:26

Uwielbiam przedmioty z duszą. Unikatowe. Czasem zrobione specjalnie na zamówienie. To jest magia.

Inga · 2018-09-02 o 22:55

Zawsze cenię ludzi którzy się tym zajmują, potrafią stworzyć niesamowite rzeczy i jest to niewątpliwie godne podziwu 😉 Ciekawy artykuł

Life by MARCELKA · 2018-09-02 o 22:40

bardzo przydatny post
bardzo cenię rękodzieło i wiem, ile to czasu kosztuje.

DodoDan · 2018-09-02 o 19:09

Bardzo przydatny oraz pouczający artykuł.

AGNIESZKA KRÓLAK Rodzicielnik · 2018-08-17 o 21:55

Uwielbiam rękodzieło, jego wyjątkowość i niepowtarzalność. Sama czasem lubię stworzyć coś dla bliskich i jestem zawsze bardzo dumna z efektów mojej pracy.

  Natalia · 2018-08-19 o 20:54

  Rękodzieło jest cudowne, jednak wydaje mi się, że jeszcze za mało doceniane. Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni. 🙂

Monika Kilijańska · 2018-08-17 o 20:52

Na szczęście coraz więcej ludzi ceni niepowtarzalność rękodzieła.

  Natalia · 2018-08-19 o 20:54

  Tak świadomość ludzi się zmienia 🙂

Monika · 2018-08-17 o 19:56

ludzie nie doceniają rękodzieła, niestety…

  Natalia · 2018-08-19 o 20:55

  Na szczęście się to zmienia i z biegiem czasu ludzie zaczną odróżniać chińską tandetę od dzieła rąk 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *